Ciekawostki na temat kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne są rzadko spotykane. Wyróżniają się swoją budową: są przezroczyste, jednolite czyste, a niektóre z nich są odmianami niektórych minerałów i skał. Kamienie szlachetne odznaczają się pięknym połyskiem i barwą, ewentualnie są bezbarwne, są również bardzo twarde i trwałe. Kamienie szlachetne najczęściej wykorzystywane są w jubilerstwie, gdzie obrabia się nimi złoto srebro oraz inne metale szlachetne.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Minerały te mają najbardziej uporządkowaną wewnętrzną budowę, dzięki czemu posiadają swoje niezwykłe właściwości. Są bardzo cenione, jedne występują rzadziej, inne częściej, jednak każdy minerał może być wykorzystany w jubilerstwie. Minerały mają różne pochodzenie, niektóre z nich powstały z magmy, która zaczęła się krystalizować w ogromnej temperaturze. Dzięki takiemu procesowi powstają krzemiany i glinokrzemiany. Z utworów pomagmowych tworzą się minerały wypełniające skalne szczeliny.  Minerały skał osadowych są poddawane wszelkim formom wietrzenia, które powoduje powstawanie nowych tworów. Utlenianie również wpływa na strukturę skał, zatem sprzyja tworzeniu się kamieni szlachetnych.

W zależności od skały macierzystej mogą powstać różne minerały. Wytracają się one zależnie od warunków w jakich przyszło im powstawać. Pod wpływem ciśnienia i zmiennej temperatury skały ulegają metamorfozie, zatem wytracają się z nich różne twory. Skały zmieniają wtedy bardzo często swoją strukturę oraz skład chemiczny. Formy minerałów są bardzo różne, a dzięki swoim niebywałym kształtom i kolorom zyskały rzesze kolekcjonerów. Cny kamieni szlachetnych są różne i zależą od wielkości, wagi oraz popularności danego minerału, niektórzy kolekcjonerzy są w stanie zakupić nawet najdroższy kamień.