Co wiemy na temat węgla kamiennego?

Węgiel kamienny jest skałą osadową która posiada od około 75% do 97% pierwiastka węgla. W zależności od zawartości tego pierwiastka określa się kaloryczność węgla kamiennego. Węgiel kamienny powstawał głównie w Karbonie, kiedy to bez dostępu powietrza szczątki roślinne ulegały uwęgleniu. Węgiel kamienny jest koloru czarnego, stosuj się go głównie jako paliwo. W zależności od składu węgla kamiennego, czyli zawartości w nim siarki i innych pierwiastków jest on różnie kaloryczny.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Wydobycie węgla kamiennego w Polsce zostało zapoczątkowane przez kopalnię w Szczakowej, dzielnicy Jaworzna w roku 1977. W Polsce węgiel jest najważniejszym surowcem. Aż 65% zapotrzebowania energetycznego kraju pokrywane jest dzięki elektrowniom opartych na bazie węgla kamiennego. W roku 1980 w Polsce wydobywano najwięcej węgla kamiennego i od tej pory wydobycie spada., wtedy to do wydobycia „dopłacano”, a węgiel ile przynosił żadnych dochodów. Wydobywało się go dużo więcej, niż można było sprzedać. W Polsce złoża węgla kamiennego należą do jednych z największych na świecie. W roku 2000 polska wydobywała 2,8% światowego węgla kamiennego. (więcej…)

Ciekawostki na temat kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne są rzadko spotykane. Wyróżniają się swoją budową: są przezroczyste, jednolite czyste, a niektóre z nich są odmianami niektórych minerałów i skał. Kamienie szlachetne odznaczają się pięknym połyskiem i barwą, ewentualnie są bezbarwne, są również bardzo twarde i trwałe. Kamienie szlachetne najczęściej wykorzystywane są w jubilerstwie, gdzie obrabia się nimi złoto srebro oraz inne metale szlachetne.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Minerały te mają najbardziej uporządkowaną wewnętrzną budowę, dzięki czemu posiadają swoje niezwykłe właściwości. Są bardzo cenione, jedne występują rzadziej, inne częściej, jednak każdy minerał może być wykorzystany w jubilerstwie. Minerały mają różne pochodzenie, niektóre z nich powstały z magmy, która zaczęła się krystalizować w ogromnej temperaturze. Dzięki takiemu procesowi powstają krzemiany i glinokrzemiany. Z utworów pomagmowych tworzą się minerały wypełniające skalne szczeliny.  Minerały skał osadowych są poddawane wszelkim formom wietrzenia, które powoduje powstawanie nowych tworów. Utlenianie również wpływa na strukturę skał, zatem sprzyja tworzeniu się kamieni szlachetnych.

W zależności od skały macierzystej mogą powstać różne minerały. Wytracają się one zależnie od warunków w jakich przyszło im powstawać. Pod wpływem ciśnienia i zmiennej temperatury skały ulegają metamorfozie, zatem wytracają się z nich różne twory. Skały zmieniają wtedy bardzo często swoją strukturę oraz skład chemiczny. Formy minerałów są bardzo różne, a dzięki swoim niebywałym kształtom i kolorom zyskały rzesze kolekcjonerów. Cny kamieni szlachetnych są różne i zależą od wielkości, wagi oraz popularności danego minerału, niektórzy kolekcjonerzy są w stanie zakupić nawet najdroższy kamień.