Co wiemy na temat węgla kamiennego?

Węgiel kamienny jest skałą osadową która posiada od około 75% do 97% pierwiastka węgla. W zależności od zawartości tego pierwiastka określa się kaloryczność węgla kamiennego. Węgiel kamienny powstawał głównie w Karbonie, kiedy to bez dostępu powietrza szczątki roślinne ulegały uwęgleniu. Węgiel kamienny jest koloru czarnego, stosuj się go głównie jako paliwo. W zależności od składu węgla kamiennego, czyli zawartości w nim siarki i innych pierwiastków jest on różnie kaloryczny.

Zdjęcie ze strony: Pixabay.com

Wydobycie węgla kamiennego w Polsce zostało zapoczątkowane przez kopalnię w Szczakowej, dzielnicy Jaworzna w roku 1977. W Polsce węgiel jest najważniejszym surowcem. Aż 65% zapotrzebowania energetycznego kraju pokrywane jest dzięki elektrowniom opartych na bazie węgla kamiennego. W roku 1980 w Polsce wydobywano najwięcej węgla kamiennego i od tej pory wydobycie spada., wtedy to do wydobycia „dopłacano”, a węgiel ile przynosił żadnych dochodów. Wydobywało się go dużo więcej, niż można było sprzedać. W Polsce złoża węgla kamiennego należą do jednych z największych na świecie. W roku 2000 polska wydobywała 2,8% światowego węgla kamiennego.

Znajdowała się więc bardzo wysoko. Na świecie największe złoża tego surowca znajdują się  w południowych i wschodnich Chinach oraz USA oraz w Indiach, RPA oraz w Australii i Ukrainie. Węgiel kamienny wydobywa się na dwa sposoby: metodą odkrywkową, bądź głębinową. W Australii i USA stosuje się głównie metodą odkrywkową, która jest bardzo tania. Jednak ogromną wadą te metody jest niszczenie środowiska. Tą metodą można jednak wydobywać tylko węgiel zalegający stosunkowo płytko pod powierzchnią ziemi. W większości krajów wydobywa się więc węgiel kamienny metoda głębinową, chociaż droższą i niebezpieczniejszą, to mniej niszczącą środowisko i bardziej dostępną.

Leave a Comment